NLP (Neuro Linguistic Programming)

NLP’nin açılımı,  Neuro Linguistic Programming, yani sinir sistemimizi, iletişim kanallarımızı kullanarak programlamak anlamına gelmektedir.

NLP’nin “Neuro” kısmı; bütün duygularımızı, düşüncelerimizi ve bunların bedenimiz üzerindeki etkilerini kapsar. Canımız sıkıldığı zaman başımız ağrır. Başımız ağrıdığında canımız sıkılır. Bütün bunlar, düşüncelerimizin bedenimiz ve sinir sistemimiz üzerindeki yansımalarıdır. NLP ile, düşüncelerimizi ve duygularımızı yönetebiliriz. Bütün içsel süreçlerimiz için, uygulanabilecek bir NLP Tekniği vardır.

NLP’nin “Linguistic” kısmı; içsel konuşmalarımızı, duyduklarımızı, dinlediklerimizi kapsayan iletişim alt yapısıdır. Kendi içsel konuşmalarımız bazen bizi çıkmaza sokabilir. Uzun süre bir acı dolu durumu kendi kendimize tekrar ettiğimizde,  bu durum var olan sorunu daha da büyütür. NLP’nin Linguistic kısmı, içsel konuşmalarımızı yeniden düzenlememizi sağlar.

NLP’nin “Programming” kısmı ise; bütün bu değişim süreçlerini, etkili ve kalıcı bir alışkanlık olarak bilinçaltımıza yerleştirme sürecidir. Bir şeyi bir kez yapmak ya da düşünmek, onu hayatımızı sonuna kadar yapacağımız anlamına gelmez. Programlama kısmı, değişimi gelecekte de yaşamamızı sağlayacak olan alışkanlık kalıplarını oluşturmamızı sağlar.

1970’li yıllarda, iki arkadaş, Richard Bandler ve John Grinder, bu başarılı insanlar hakkında araştırmalar yaptılar. Onları modellediler. Ve onların kullanmış oldukları bazı çok hızlı değişim tekniklerini, biraz daha modifiye ederek NLP adında yeni bir alan geliştirdiler. NLP var olan değişim tekniklerini içerdiği gibi, tamamen yeni bir takım modelleri de içermektedir. Hepsi kombine bir şekilde bir araya getirildiğinde ise, günümüzün en modern, en kullanışlı ve en kolay değişim teknikleri ortaya çıkmıştır.

NLP tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de hızla tanınmaya ve kullanılmaya başladı.Bugün iş dünyasından siyaset dünyasına, spordan sanat camiasına kadar hemen her alanda, NLP’nin hızlı değişim teknikleri kullanılmaktadır.

İletisimi kolaylastirmak,kendini ve  karsindakini daha iyi tanimak ve yardim etmek icin basvurulan bir modeldir.

Genelde değişime karşımızdaki kişilerden başlamak isteriz. Çünkü biz doğruyuzdur diğerleri yanlış. Ama bu büyük bir yanılgıdır. Eğer biz  bakış açımızı değiştirip, duygularımızı yönlendirebilirsek hayatımızı kolaylaştırabiliriz.

NLP Geçmiş anılarımızdan ve tecrübelerimizden yola çıkarak istediğimiz an,istediğimiz duyguları hissetmemiz ve bu duyguların yönlendirilmesi sonucu önceki başarılarımızı tekrarlıyacağımızı hatta ilerletebileceğimizi öngörür.

NLP bir terapi yöntemi değildir. Ancak bir terapiden çok daha hızlı ve kalıcı olarak sorunları çözebilmektedir. NLP bir gelişim ve değişim modelidir. İnsanlara sağlıklı düşünmelerini, duygularını kontrol edebilmelerini ve bu değişimi kalıcı bir hale getirebilmelerini öğretir.

Whatsapp
Size yardımcı olabilir miyim?
Merhabalar,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?